|
Undergraduates are invited to all Creative Writing Program Reading Series events throughout the year. In addition, the Creative Writing Program typically hosts an undergraduate reading and reception each semester. |
Students may receive program news, upcoming readings, literary contests, internships, and other undergraduate opportunities by joining the Creative Writing Program's undergraduate listserv. If you enroll in one of our Introduction to Fiction & Poetry courses at the start of add-drop period, you'll be added automatically. Otherwise, if you are a current NYU undergraduate, you can just email us from the address where you'd like to receive listserv announcements. Please title your email "Join UG Listserv" and send it to creative.writing@nyu.edu. If you have any general event questions, please feel free to call or email us (212-998-8816 or creative.writing@nyu.edu).
|
UNDERGRADUATE AWARDS
2021-2022 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to first place winner Julia Cai for the poem "The Color of a Summer Breeze."
Congratulations to honorable mention Lily Garcia for the poem "An Ode to the Hands and Hearts Who Raised Us."
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Spring '22 recipient of the Tory Dent Research Scholarship, Brianna Uzoh, for the project “The Rumor of Something Clean," a novel-in-progress focused on girlhood, exploring subjects that include moral hypocrisy and the weight of unintended harm.
2020-2021 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to first place winner Julia Cai for the poem "Clay."
Congratulations to honorable mention Esther Brodsky for the poem "Adonia."
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Spring '21 recipients of the Tory Dent Research Scholarship, Joseph Makovieck for the project “Hornpipe,” and Samuel Haecker, for the project “folds.”
2019-2020 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winner Angela Cai, for the poem "How We Wade," and to Honorable Mention Suhail Gharaibeh, for the poem "The Raj Housewives of Calcutta, or, Talking Back to Mistress Eden."
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Marguerite Alley and Karel Clark, Spring '20 recipients of the Tory Dent Research Scholarship.
2018-2019 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winner Vinnie Zhang for his poem "The Fish in Fuzhou," and Honorable Mention Henry Trinder for his poem "Just Bioluminescent Phytoplankton I Think."
>Tory Dent (DURF) Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Laurence Ininda for the project "Maneno ya Majuu," and to Dante Sacco for the project "Democracies Brink."
2016-2017 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winner Audrey Deng ("Ode to the Sea Cucumber") and honorable mention recipient Althea Meer ("The Things You Keep").
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Annesha Sengupta and Julian Bessinger, 2017 recipients of the Tory Dent Research Scholarship. Sengupta's project is "Ma Baba" and Bessinger's is "Hermetic Freedom."
>The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Congratulations to winners Carly Storm Bortman (for prose) and Tashiana Seebeck (for poetry) and to all students whose work will be published in the 2016-2017 issue of West 10th.
2015-2016 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winner Sheila Huang (" portrait of fortune") and honorable mention recipient Adnan Zarif (" I'm not lonely the New Yorkers are dancing")
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to David Sobalvarro and E Yeon Chang, 2016 recipients of the Tory Dent Research Scholarship. Sobalvarro's project is "Things Have a Life of Their Own" and Chang's is "Bear Woman: the Mother of Korea."
>The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Congratulations to winners Kit Zauhar (for prose) and Jordana Weiner (for poetry) and to all students whose work will be published in the 2015-2016 issue of West 10th.
2014-2015 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winner Mark Sologuren ("time/Tuscany (Marko Paulo)") and honorable mention recipient Emma Holter ("White Heat")
>The Gallery Prize (The Left Front: Radical Art in the "Red Decade," 1929-1940)
Congratulations to winner Anna Verhaegan ("Committed by Heart") and runner-up Samantha Wischnia for her poem "Precipitate"
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Haley Steinberg and André-Naquian Wheeler, 2015 recipients of the Tory Dent Research Scholarship. Steinberg's project is "The Vegas Complex" and Wheeler's is "Second Coming."
>The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Congratulations to winners Harry Hantel (for prose) and Amy Moore (for poetry) and to all students whose work will be published in the 2014-2015 issue of West 10th.
2013-2014 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winner Susannah Maltz ("She would deny this now") and honorable mention recipients Willis Plummer ("good and beautiful") and Naomi Amado ("Two Hosts at an Upscale Restaurant").
>The Gallery Prize (Radical Presence: Black Performance in Contemporary Art)
Congratulations to winner Aziza Barnes ("descendants") and runner-up Gabrielle Jensen ("a/k/a").
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Joshua White, the 2014 recipient of the Tory Dent Research Scholarship for his project "Land: A Survey of West Virginia."
>The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Congratulations to winners Emma Wren (for prose) and Jade Conlee (for poetry) and to all students whose work will be published in the 2013-2014 issue of West 10th.
2012-2013 Awards
>Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Congratulations to winners Josh Gaither ("Debris: Past and Present") and Stela Xhiku ("The Eye of an Eel as it Melts"), as well as honorable mention recipient Leora Rosenberg ("In the New Country").
>The Gallery Prize (Beat Memories: The Photographs of Allen Ginsberg)
Congratulations to winner Nadrah Mohammed ("Open") and runners-up Aaron Marks ("Schrödinger's Appropriate") and Jaime Mishkin ("a ritual for immortality"). All three writers will read their entries at a special event at the Grey Art Gallery on Wednesday, March 6th at 6:30pm. Thanks to all students who submitted work inspired by the Beat Memories exhibition.
>Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Congratulations to Samantha Harrison, 2012 recipient of Tory Dent Research Scholarship funds for her project "Writing the Rainforest."
>The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Congratulations to winners Kurt Havens (for his poem "More Field") and Frances Gill (for her story "Girl with Bird") and to all students whose work will be published in the 2012-2013 issue of West 10th.
PAST AWARDS
In addition to the current creative writing awards presented each year to undergraduate students, past prizes have also included the Thomas Wolfe Memorial Poetry Award and the Seth Barkas Prize in Creative Writing (Fiction).
2011-2012
Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Winners: Jade Conlee (" Necromancy") & Luke Vargas (" Recluse in the Blue Hour")
Honorable Mentions: Jameson Fitzpatrick (" Autoerotic") & Amanda Montell (" O")
The Gallery Prize (Soto: Paris & Beyond)
Winner: Tim Jeffers (" Soto and Geology")
Runner-up: Jessica Kagansky (" Hold Me I'm Striped")
Honorable mention: Lauren Roberts (" Carnival")
Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Winner: Megan Myscofski
The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Winners: Jade Conlee (for her poem "Illinois") & Nick Chrastil (for his story "Fish Tacos))
2010-2011
Academy of American Poets Judith Lobel Arkin Poetry Prize
Winner: Lauren J. Roberts & Sam Selinger
Honorable Mention: Rosetta Young
The Gallery Prize (Concrete Improvisations)
Winner: Joshua Gaither (" Memory Blocks")
Runner-up: Zoe Young (" Overheard in Grey")
Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Winners: Joshua Gaither (for his project " Silk and Vellum: Matching East and West in Poetry"), Erica Martin (for her project " A Novel Ghana") & Martin Spasov (for his project " A Letter Home")
The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Winners: Conor Burnett (for his story " Philatelist") & Cate Mahoney (for her poem " Vincent washes his brushes under water")
2009-2010
The Gallery Prize (Downtown Pix)
Winner: Josh Cabrido (" Wojnarowicz, the weight of death")
Runner-up: Stephanie Chin (" Fred W. McDarrah's photograph of Allen Ginsberg and Peter Orlovsky in their East Village Apartment")
Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Winners: Diana E. Kole & Eugene Reznik
The West 10th Editors' Awards in Prose and Poetry
Winners: Andrew James Weatherhead (for his poem " St. Patrick's Day") & Steff Yotka (for her story "Tritones")
2008-2009
The Gallery Prize (The Poetics of Cloth)
Winner: Karen Chien (" Movement No.3")
Runner-up: Andrew Colarusso (" Allophonic Loom Blues")
Tory Dent Research Scholarship in Creative Writing
Winners: Patrick Belgrave (for his project Redshift: Sonnets on Physics) & Greg Solano
The West 10th Editors' Awards in Prose & Poetry
Winners: Alexa Wejko (for her poem " Melt Eventually") and Anna Zucker (for her story " I've Been Looking")
2007-2008
Seth Barkas Prize
First Place: Melanie Shaw
Honorable Mention: Devon Bixler
Thomas Wolfe Award
First Place: William Sterling
Honorable Mention: Shireen Madon
The Gallery Prize (The Geometry of Hope)
Winner: Nick Micheletti
Finalists: Patrick Blagrave, Jesse Molli, & Alexa Wejko
2006-2007
Seth Barkas Prize
First Place: Leo Rodriguez
Honorable Mention: Agnes Petrucione & Leila Thurtell (tie)
Thomas Wolfe Award
First Place: Ingrid Chung
Honorable Mention: Zlata Zavorskaya
2005-2006
Seth Barkas Prize
First Place: Ryan Grim
Honorable Mention: Jacqueline Orlando
Thomas Wolfe Award
First Place: Zachary Greenwald
Honorable Mention: Reed Rosenberg
2004-2005
Seth Barkas Prize
First Place: Tao Lin
Honorable Mention: Max Ross
Thomas Wolfe Award
First Place: David Alworth
2003-2004
Seth Barkas Prize
First Place: Brendan Kelly & Fred Nicolaus
Thomas Wolfe Award
First Place: Lindsay Reckson
Honorable Mention: Kendra Sullivan
2002-2003
Seth Barkas Prize
First Place: Amalea Smirniotopoulos
Second Place: Fred H. Nicolaus
Honorable Mention: Edward P. Thompson
Thomas Wolfe Award
First Place: Erica Wright
Honorable Mention: Emily Metzner