General Chemistry II & Laboratory

PREREQUISITES: CHEM-UA 125 OR (CHEM-UA 101 AND 103) OR CHEM-UA 127 OR CHEM-UA 109 AND CHEM-UA 111) WITH A MINIMUM GRADE OF C.

See General Chemistry I and Laboratory (CHEM-UA 125), above. Laboratories are a continuation of CHEM-UA 125, with emphasis on the analysis of quantitative data rather than its collection. Experiments are selected to provide illustration and reinforcement of the topics covered in the course, including solution chemistry, kinetics, equilibrium, buffers, solubility, and electrochemistry.

Term

Section

Instructor

Schedule

Location

Spring 2020

1
Alexa Harnagel
T: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Alexa Harnagel
F: 11:00 AM - 12:15 PM 60FA C10
1
Alexandra Dillon
M: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Aweon Richards
F: 11:00 AM - 12:15 PM 194M 210
1
Aweon Richards
T: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Brismar Pinto-Pacheco
R: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Burt Goldberg
F: 9:30 AM - 10:45 AM 194M 209
1
Burt Goldberg
F: 11:00 AM - 12:15 PM 194M 301
1
Burt Goldberg
F: 12:30 PM - 1:45 PM 194M 210
1
Hengyu Zhou
T: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
John Michael Halpin
MW: 8:00 AM - 9:15 AM KIMM SKIRB
1
John Michael Halpin
F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM EXAM EXAM
1
Khoi Luu
W: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Malgorzata Mandziuk
F: 11:00 AM - 12:15 PM 25W4 C-11
1
Malgorzata Mandziuk
F: 12:30 PM - 1:45 PM 25W4 C-17
1
Nicolle Jackson
T: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Sam Epstein
W: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Shihao Zang
R: 9:30 AM - 1:45 PM; T: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Stephanie Geggier
W: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Stephanie Geggier
MW: 8:00 AM - 9:15 AM KIMM SKIRB
1
Stephanie Geggier
F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM EXAM EXAM
1
Subarna Sasmal
T: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Thu Nguyen
M: 2:30 PM - 6:45 PM; W: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Trinanjana Mandal
F: 11:00 AM - 12:15 PM; F: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 621
1
Yoel Ohayon
F: 8:00 AM - 9:15 AM; F: 9:30 AM - 10:45 AM; F: 11:00 AM - 12:15 PM; F: 12:30 PM - 1:45 PM 25W4 C-13
1
Yoel Ohayon
R: 9:30 AM - 1:45 PM; T: 9:30 AM - 1:45 PM; M: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Yongfan Yang
M: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Zhihua An
F: 8:00 AM - 9:15 AM; F: 9:30 AM - 10:45 AM SILV 621
1
Zhihua An
M: 9:30 AM - 1:45 PM; T: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Alan Robledo
F: 9:30 AM - 10:45 AM 194M 301
1
Daisuke Kuroshima
W: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Eric Chen
F: 8:00 AM - 9:15 AM 25W4 C-9
1
Eric Chen
W: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Fangbei Liu
M: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Maggie Zheng
T: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Qintian Zhou
T: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Sharon Ramati
M: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Tina Monzavi
M: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151
1
Willmor Pena
T: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Patrick Tate
M: 2:30 PM - 6:45 PM BRWN 151

Summer 2020

6W2
Yongfan Yang
MW: 1:00 PM - 5:15 PM BRWN 151
6W2
Jiaqi Lu
MW: 1:00 PM - 5:15 PM BRWN 151
6W2
Daisuke Kuroshima
MW: 1:00 PM - 5:15 PM BRWN 151

Fall 2020

1
Arielle Mann
F: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Burt Goldberg
TR: 9:30 AM - 10:45 AM; F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM ONLI
1
Fangbei Liu
F: 9:30 AM - 1:45 PM ONLI
1
Richard Orr
M: 8:00 AM - 9:15 AM; M: 11:00 AM - 12:15 PM; M: 12:30 PM - 1:45 PM; M: 2:00 PM - 3:15 PM; TR: 9:30 AM - 10:45 AM; F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM ONLI
1
Richard Orr
F: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Sharon Ramati
F: 9:30 AM - 1:45 PM ONLI
1
Willmor Pena
F: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151
1
Alexander A Andia
F: 9:30 AM - 1:45 PM ONLI
1
Steven Song
F: 9:30 AM - 1:45 PM BRWN 151