Principles of Biology I

Introductory course mainly for science majors, designed to acquaint the student with the fundamental principles and processes of biological systems. Subjects include the basics of chemistry pertinent to biology, biochemistry and cell biology, genetics and molecular biology, anatomy and physiology, neurobiology, ecology, population genetics, and history and classification of life forms and evolution. Laboratory exercises illustrate the basics of experimental biology, molecular biology, biochemistry, and genetics, as well as the diversity of life forms and organ systems.

Term

Section

Instructor

Schedule

Location

Summer 2022

6W1
Yevgeniy Plavskin
MTW: 10:00 AM - 12:00 PM 7E12 LL23
6W1
Yevgeniy Plavskin
MW: 1:00 PM - 3:00 PM SILV 401

Fall 2022

1
Duncan Smith
MW: 9:30 AM - 10:45 AM KIMM SKIRB
1
Duncan Smith
F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM EXAM EXAM
1
Alima Bah
R: 11:00 AM - 12:15 PM 25W4 C-10
1
Alima Bah
M: 12:30 PM - 1:45 PM 7E12 121 (SB)
1
Bisi Otulana
R: 2:00 PM - 3:15 PM 25W4 C-10
1
Bisi Otulana
M: 2:00 PM - 3:15 PM 60FA 125
1
Chandana Prakash
R: 3:30 PM - 4:45 PM GCASL 274
1
Chandana Prakash
T: 4:55 PM - 6:10 PM 25W4 C-13
1
Dave Mieles
T: 6:20 PM - 7:35 PM 25W4 C-13
1
Dave Mieles
M: 6:20 PM - 7:35 PM 25W4 C-15
1
Esteban O Mazzoni
MW: 9:30 AM - 10:45 AM KIMM SKIRB
1
Esteban O Mazzoni
F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM; F: 2:00 PM - 4:00 PM EXAM EXAM
1
Ifeoluwa Bamidele
M: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 403
1
Ifeoluwa Bamidele
W: 4:55 PM - 6:10 PM 25W4 C-13
1
Kush Gudka
T: 9:30 AM - 10:45 AM 7E12 123 (SB)
1
Kush Gudka
M: 6:20 PM - 7:35 PM 25W4 C-17
1
Larisa Kagermazova
M: 4:55 PM - 6:10 PM 25W4 C-13
1
Larisa Kagermazova
M: 6:20 PM - 7:35 PM BOBS LL139
1
Mahogany Taylor
R: 12:30 PM - 1:45 PM 60FA 125
1
Mahogany Taylor
W: 3:30 PM - 4:45 PM 25W4 C-13
1
Pooja Vikraman
R: 11:00 AM - 12:15 PM 25W4 C-9
1
Pooja Vikraman
R: 3:30 PM - 4:45 PM GCASL 374
1
Smrthi Krishnamurthi
R: 9:30 AM - 10:45 AM 60FA 265
1
Smrthi Krishnamurthi
T: 9:30 AM - 10:45 AM 60FA C10
1
Tamara Mestvirishvili
M: 4:55 PM - 6:10 PM 25W4 C-8
1
Tamara Mestvirishvili
M: 6:20 PM - 7:35 PM 25W4 C-14
1
Tenzin Choedar
R: 12:30 PM - 1:45 PM 25W4 C-10
1
Tenzin Choedar
T: 4:55 PM - 6:10 PM 7E12 LL27
1
Xinyi Ge
R: 9:30 AM - 10:45 AM 45W4 B06
1
Xinyi Ge
W: 4:55 PM - 6:10 PM 60FA 125
1
Yang Yang
M: 2:00 PM - 3:15 PM 7E12 125
1
Yang Yang
W: 3:30 PM - 4:45 PM 60FA 125