Affiliated Faculty

Ada Ferrer (History)
Akosua Anyidoho (NYU-Accra)
Ana Dopico (Spanish & Portuguese/Literature)
Angela Zito (Anthropology; Religious Studies)
Ann Morning (Sociology)
Arvind Rajagopal (Culture and Communication)
Bambi B. Schieffelin (Anthropology)
Barbara Kirschenblatt-Gimblett (Performance Studies)
Bradley Lewis (Gallatin)
Carol Gilligan (School of Education; School of Law)
Carol Sternhell (Journalism)
Chris Straayer (Cinema Studies)
Christine Harrington (Politics)
Christopher T. Collins (Linguistics)
Cyrus Patell (English)
Dalton Conley (Sociology)
David Greenberg (Sociology)
Diana Taylor (Performance Studies, TSOA)
Elizabeth McHenry (English)
Ella Shohat (Art and Public Policy; Middle Eastern Studies)
Emanuela Bianchi (Comparative Literature)
Emily Apter (French; Comparative Literature)
Emily Martin (Anthropology)
Eric Klinenberg (Sociology)
Faye Ginsburg (Anthropology)
Guillermina Jasso (Sociology)
Jeff Goodwin (Sociology)
Jeffrey Sammons (History)
Jini Kim Watson (English)
Jo Dixon (Sociology; Law and Society)
John Singler (Linguistics)
Kathleen Gerson (Sociology)
Linda Gordon (History)
Lynne Haney (Sociology)
Manthia Diawara (Comparative Literature)
Marilyn Young (History)
Marion Casey (Ireland Center)
Mark Sanders (Comparative Literature)
Martha Hodes (History)
Martha Rust (English)
Mary Nolan (History)
Mary Poovey (English)
Michael Gomez (History)
Mosette Broderick (Fine Arts)
Pamela Newkirk (Journalism)
Paulette Caldwell (Law & Society)
Pedro Antonio Noguera (Steinhardt)
Rayna Rapp (Anthropology)
Rene Francisco Poitevin (Gallatin)
Richard Hull (History)
Robert Cohen (Steinhardt)
Robert J. C. Young (English)
Robert Stam (Cinema Studies)
Robert Vorlicky (Tisch Drama)
Robin Nagle (Draper)
Robyn d'Avignon (History)
Ruth Horowitz (Sociology)
Simón Ventura Trujillo (English)
Sonia Ospina (Wagner)
Sonya Posmentier (English)
Susan Carol Rogers (Anthropology)
Thomas Abercrombie (Anthropology)
Thomas Bender (History)
Tomas Urayoan Noel (Spanish & Portuguese and English)
Valerie Forman (Gallatin)Elaine Freedgood (English)
William Easterly (Economics)
Xudong Zhang (Comparative Literature; East Asian Studies)
Yael Feldman (Hebrew and Judaic Studies)
Yaw Nyarko (Economics)