Faculty Resources

Faculty Only Wordpress Site

Faculty Only WordPress Site Log-In  

Site access is by permission only and connected to your NYUHome Account

 

Leaves and Committees

OFFICERS

Chair: Christopher Cannon
Deputy Chair: Paula McDowell
Director of Graduate Studies: Crystal Parikh
Director of Undergraduate Studies: Jini Kim Watson
Director of the MA: Juliet Fleming

 

OTHER DIRECTORS AND ADVISORS

Director of Ph. D. Admissions: Elaine Freedgood
Director of the Honors Program: Maureen McLane
Director of Placement: Richard Halpern
Advisor for Dramatic Literature: Bill Blake
Global Co-ordinator and Director of Advisement: Nicholas Boggs
Faculty Sponsor for The Blotter: Jennifer Baker

 

LEAVES

Tomas Noel (AY 2016-17)
Gabi Starr (AY 2016-17)
Julia Jarcho (Fall 2016)
Pat Crain (Spring 2017)
Lisa Gitelman (Spring 2017)
John Guillory (Spring 2017)
Richard Halpern (Spring 2017)

 

NYU-ABU DHABI

Robert Young
(Dean of Arts and Humanities,
NYU-AD, 2015-18)
Una Chaudhuri (Spring 2017)
Toral Gajarawala(Fall 2016)
Cyrus Patell (2016-17)
Bryan Waterman (2016-17)

 

NYU-SHANGHAI

Ernie Gilman (Fall 2016)


GRADUATE PROGRAM COMMITTEE

Graduate Program Committee Crystal Parikh (Chair)
(Ph. D. representative)
(M.A. representative)
John Archer
Elaine Freedgood
Cliff Siskin
Richard Halpern
Sukhdev Sandhu
Juliet Fleming (ex officio DMA)


MA COMMITTEE

Juliet Fleming (Chair)
Elizabeth McHenry
Raji Sunder Rajan
Gregory Vargo

 

UNDERGRADUATE PROGRAM COMMITTEE

Jini Kim Watson(Chair)
Nicholas Boggs
Elizabeth McHenry
Maureen McLane
Greg Vargo
(undergraduate representative)

 

PH.D. ADMISSIONS COMMITTEE

Elaine Freedgood (Chair)
John Archer
Patrick Deer
Carolyn Dinshaw
Phil Harper
Martha Rust
Sonya Posmentier
Lytle Shaw

 

ADVISORY COMMITTEE

Lisa Gitleman, Convener (9/1/2014 – 8/31/2017)
Jini Kim Watson (9/1/2014 – 8/31/2017 )
Elizabeth McHenry (9/1/2015 - 8/31/2018)
Patrick Deer (9/1/2016 - 8/31/2019)
Jennifer Baker (Alternate, 9/1/2016 - 8/31/2017)
Wendy Lee (9/1/2016 - 8/31/2019)
Simon Trujillo (Alternate, 9/1/2016 - 8/31/2019)

 

PLACEMENT COMMITTEE

Richard Halpern (Chair)
Bill Blake
Wendy Lee
Simón Trujillo

 

COMMITTEE ON EVENTS AND PUBLIC PROGRAMMING

Peter Nicholls (Chair)
Julia Xiao Yun Cheng (student representative)
Pat Crain (Fall)
Patrick Deer
Toral Gajarawala (Spring)
Zane Koss (student representative)
Paula McDowell
Cliff Siskin
Alyssa Leal

 

COMMITTEE ON LITERATURES IN ENGLISH

John Guillory (Chair)
Jennifer Baker
Phil Harper


BUILDING COMMITTEE

John Guillory (Chair)
Phil Harper
Patrick Deer
Jini Watson
Cameron Williams (graduate rep)
Alyssa Leal


DIVERSITY COMMITTEE

Elizabeth McHenry (Chair)
Chris Cannon
Patricia Crain
Alyssa Leal
Sonya Posmentier
Simón Trujillo

 

GLUCKSMAN CHAIR HIRING COMMITTEE

Chris Cannon (Co-chair)
Deborah Landau (Co-Chair)
Maureen McLane
Zadie Smith

 

ROMANTICISM HIRING COMMITTEE

Juliet Fleming (Chair)
MC Hyland (graduate representative)
Wendy Lee
Maureen McLane
Catherine Robson
Greg Vargo

 

AFRICANIST HIRING COMMITTEE

Carolyn Dinshaw (Chair)
Awam Amkpa (SCA)
Sonya Posmentier
Sukhdev Sandhu
Sushmita Sircar (graduate representative)
Robert Young

 

FOR PROMOTION, TENURE AND THIRD YEAR REVIEW COMMITTEES

click here